Pyl‚ propolis a vosk
PYL
Květový pyl včely sbírají z květů a ukládají do buněk v plástvích, kde je dál upravují za pomoci medu do lépe stravitelné podoby.Takto upravený pyl používají pro svoji výživu a výživu nové včelí generace.
Pyl je vhodným doplňkem výživy člověka. Kromě toho se v mnoha případech využívají jeho léčivé účinky. Všeobecně je možno říci, že léčivé účinky pylu jsou shodné s léčivými účinky rostlin, z nichž pyl pochází. Pyl se v poslední době velice často používá, a to zejména v zahraničí, jako homeopatické léčivo proti celé řadě alergií. Svým složením a účinky je velmi vhodný zejména pro těhotné ženy, děti, dospívající, starší a nemocné lidi. Pyl se také doporučuje používat zvláště při neuspokojivé činnosti srdce, jater, žlučníku, žaludku, dále při chudokrevnosti, poruchách ve vývoji a růstu dětí, při špatné činnosti prostaty, při obtížích v přechodu, při cukrovce, při celkové tělesné i duševní vyčerpanosti a při projevech stárnutí.
Pyl v medu:
Usušený pyl rozbijeme v mixeru.
Takto získaný pylový prášek smícháme v poměru 1:9 s medem.
Zkvašený pyl:
Čistý pyl zvážíme a na zvážené množství si připravíme 15% medu a 25% převařené vody.
Med ve vodě rozpustíme, krátce povaříme. Po vychladnutí smícháme s pylem a důkladně promícháme. Směs upěchujeme do sklenice, zatížíme a necháme 3 dny v klidu při teplotě 30-40 st.°C. Potom směs dokonale utěsníme, uzavřeme. Pro delší skladování je lepší směs zmrazit.
Pyl skladujte v suchu, znehodnotit se může pouze navlhnutím.
Propolis:
Slovo propolis slyšíte možná prvně, nebo jste jej už slyšeli. Pravděpodobně však netušíte, že souvisí právě se včelami. V následujících pár odstavcích se dozvíte o mnohdy nedoceněném významu jednoho ze včelích produktů - propolisu.
Propolis je velmi vzácná přírodní látka, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely tuto látku sbírají a tmelí jí mezery v úle, ale hlavně ji používají jako jedinou možnou desinfekci na plástvích a v úle. Je-li propolis patřičně zpracován, přípravky z něj vyrobené jsou chemicky čisté a vykazují velmi rozsáhlé blahodárné a dnes také klinicky ověřené biologické účinky na živý organizmus:
- baktericidní účinek (ničí bakterie a zastavuje jejich růst)
- antimykární účinek (ničí plísně a zastavuje jejich růst)
- antivirový účinek (působí proti virům)
- antiseptický a antiflogistický účinek (protizánětlivý)
- lokálně anestetický účinek (způsobuje místní znecitlivění)
- biostimulační účinek (povzbuzuje imunitní a jiné systémy organizmu)
- antiradiační účinek (tlumí účinky ozáření RTG paprsky a jiných druhů nebezpečných záření)
- granulačně - epitelizační účinek (podporuje hojení ran a kůže)
- antitoxický účinek (ruší účinek některých toxických působení na organizmus)
- hypotenzívní účinek (snižuje krevní tlak)
- choleretický a cholekinetický účinek (způsobuje zvýšené vylučování žluče jaterními buňkami)
- antiparazitální účinek
- antihemoralgický účinek (působí proti krvácivosti)
- cytostatický účinek (zastavuje růst nádorových buněk)
Absolutní vedlejší účinky propolis nemá, ovšem asi jedno promile lidí má na propolis alergii. V takovém případě je doporučeno propolis nepoužívat. Běžně alergii na propolis zjistíme tak, že kouskem vaty namočeném v propolisové tinktuře potřeme kůži na dlaňové straně zápěstí a necháme zaschnout. Jestliže místo do 24 hodin nezčervená nebo se neutvoří pupínky či zarudnutí, pak lze propolis užívat.
Návod na přípravu propolisové tinktury:
V lidovém léčitelství bývá k zevnímu použití oblíben propolis v alkoholickém roztoku. Obvykle je rozpouštěn ve 96% alkoholu v koncentraci 7% (7 g propolisu na 100 g potravinářského lihu). Dobře protřepeme, necháme 9 dnů stát (vyluhovat) a každý den protřepeme. Devátý den potom přefiltrujeme přes mul nebo plátno a můžeme užívat. Skladujeme v temnu.
Návod na přípravu propolisové masti:
Připravuje se ve smaltované nebo porcelánové misce, v níž rozpustíme 100 g bílé (lékárenské) vazelíny (je vhodné i nesolené sádlo). Přidáme 10 g propolisu. Směs opět zahřejeme, ale neuvádíme do varu. Potom mast přefiltrujeme přes gázu do čisté a pro mast přípustné nádoby. Pevně zavřeme. Vychladnutá mast se používá na hnisavé rány, hojení řezných a bodných ran, ovšem nedáváme na čerstvou ránu. Svým způsobem působí kosmeticky, neboť hojí čerstvé jizvy. Je vhodná na ekzémy, hnisavé vředy, plísně, omrzliny a různé kožní onemocnění.
Včelí vosk
Včelí vosk vzniká činností voskových žláz včel, je plastický. Při zahřívaní vydává velmi příjemnou vůni, která je způsobena příměsí různých aromatických olejů, pocházející převážně z pylu. Používá se na technické a kosmetické účely.
Svíčky:
Pro své vlastnosti se používá k výrobě svíček, které mají estetický vzhled a příjemnou vůni. Tím nám zpříjemňují chvíle odpočinku či svátečního stolování. Naše farma je vyrábí odlévané do forem, nebo stáčené z mezistěn.